Jak se úspěšnému obchodu s tonery
vyplatila investice do inteligentní cenotvorby

Zhrnutie prípadovej štúdie

2015_tisknulevne_logo-s-claimem_cmyk_PDF

 

Začiatok spolupráce 
07/2019

Cieľ spolupráce
Úspora času, transparentný proces cenotvorby

Poskytnuté služby
Zavedenie procesov dynamickej cenotvorby, riešenie dodržovania minimálnych marží, monitoring a analýza konkurencie, preceňovanie nekonkurenčného tovaru

Reálne výsledky
Úspora polovice úväzku mesačne, transparentná cenotvorba, automatické naceňovanie vlastných produktov

 

TisknuLevne.cz hľadalo cestu, ako znížiť časovú náročnosť cenotvorby. Nadmerne totiž zaťažovala nielen obchodnú riaditeľku, ale aj ostatných členov obchodného tímu. Ich vlastný systém bol naviac neprehľadný a dochádzalo k častým chybám. Naviac si neboli istí stanovením ceny u vlastných produktov. Chceli kompletné a inteligentné riešenie cenotvorby, preto si vybrali Disivo. Už po prvom nastavení boli vidieť výsledky v obrate, cenotvorba sa výrazne zjednodušila a znížilo sa časové zaťaženie obchodného tímu. TisknuLevne.cz sa tiež podarilo vyjednať lepšie nákupné podmienky s hlavným dodávateľom na základe dát, ktoré im Disivo poskytlo.
Martin Pěnička, zakladateľ a riaditeľ TisknuLevne.cz

Projekt za klienta vedie
Martin Pěnička | zakladateľ a riaditeľ firmy

Obchod s tonery TisknuLevne.cz vznikl před 23 lety šťastnou náhodou.

Z jednej semestrálnej práce, ktorú potreboval vytlačiť jeho zakladateľ a súčasný riaditeľ Martin Pěnička, nakoniec vznikla firma so 100 predajňami a viac ako 100 mil ročným obratom.

Víziou firmy je, aby každý ich zákazník mohol čo najskôr a cenovo výhodne tlačiť.

Rýchlosť a cena sú teda hlavnými hodnotami niekoľkonásobného finalistu a víťaza súťaže Heureka ShopRoku.

Jak řešili cenotvorbu před implementací
řešení Disivo?

Používali sme väčšinou klasický systém: cena od distribútora plus percentuálna marža. U našich výrobkov, ktoré si vyrábame, to bolo o dosť zložitejšie a vlastne sme si nikdy neboli istí, či ich máme za správnu cenu.

Martin Pěnička k tomu dodáva:

„My jsme měli svůj, poměrně složitý interní systém, který nám programovali na míru přímo naši programátoři. Problém byl v tom, že jeho ‚stav’ nebo ‚nastavení’ bylo vždycky závislé na konkrétním programátorovi.

Navíc byl nepřehledný a stávalo se nám, že jedno pravidlo cenotvorby někdy přeskočilo jiné, důležitější pravidlo, prostě jenom proto, že nebylo v tom našem systému vidět. Navíc jsme si říkali, že by bylo dobré přidat do pravidel i to, za kolik produkt aktuálně nabízí konkurence a jestli ho má vůbec skladem.”

Předtím než došlo k finálnímu rozhodnutí, jestli zvolí právě Disivo, přemýšleli v TisknuLevne.cz i o jiných variantách.

V hre bol porovnávač cien, strážca konkurencie a dokonca i nástroj pre automatické nastavovanie cien od agentúry, ktorá im robila PPC.

Martin Pěnička vysvetľuje, prečo si nakoniec ani jeden z nich nevybrali:

„To, co jsme viděli, byly jednotlivé a jednoúčelové nástroje. My jsme potřebovali inteligentnější řešení, které by integrovalo všechny potřebné funkce. Navíc při našem objemu dat jsem si říkal, že se nám i vyšší investice může vrátit v řádu měsíců.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aké boli prvé dojmy z používania?

Veľa funkcií Disivo obsahovalo už v základe a prvé prínosy sme videli už po prvom nastavení základných pravidiel.

Rozhodli se tedy pro Disivo a začalo se s implementací.

Ta probíhala poměrně hladce, ve firmě v tu chvíli bojovali spíše s obavami obchodníků, kteří byli zvyklí na stabilní ceny a měli strach, jaký dopad bude mít dynamické přeceňování na jejich zákazníky.

„Byl to pro nás opravdu velký projekt a takový test, jak velký prostor pro nárůst marže objevíme. Říkal jsem si, implementace je jednoduchá, tak  to prostě vyzkoušíme a uvidí se. Kdyžtak se za pár měsíců vrátíme zpět  ke starému systému.

Už první nastavení a pravidla byla příjemným překvapením, byla sice triviální, ale znamenala velký rozdíl. Navíc obavy našich obchodníků se nepotvrdily, naši zákazníci žádnou změnu nepocítili a všechno proběhlo hladce,” doplňuje pan Pěnička.

Pro obchodní ředitelku, paní Pavlínu Vomáčkovou, byl jedním z největších plusů počáteční onboardingový proces, kdy si pravidelně volala s naším specialistou a každý týden spolu probírali možnosti a ladili spolu nastavení.

„Chce se s tím naučit, trochu si pohrát s nastavením a zkoušet třeba různé strategie. Vyplatí se to, protože ta úspora času a práce je potom veliká. Můžu se teď věnovat důležitějším věcem, které pomáhají rozvoji firmy,” říká obchodní ředitelka. „Navíc eliminujete průšvihy, kdy si neuhlídáte minimální marži a prodáváte pod nákupní cenou.”

Pro Martina Pěničku bylo také významnou změnou zapojení automatického sledování konkurence.

Brno Bašty prodejna TisknuLevne.cz

Čo prinieslo zapojenie sledovania konkurencie?

Nielenže automatizácia preceňovania oproti konkurencii podstatne znížila u nás celkovú časovú náročnosť, ale hlavne sme vďaka tomu častejšie a rýchlejšie prišli na to, kde môžeme od výrobcov požadovať lepšie nákupné podmienky. Na základe dát, ktoré nám Disivo poskytlo, sme boli schopní lepšie vyjednávať s dodávateľmi, znížiť nákupné ceny a zlepšiť si tým maržu. 

Považují tedy tento projekt v TisknuLevne.cz za úspěšný a proč?

„Já jsem si pro sebe na začátku napočítal nárůst marže, kterého potřebujeme docílit, vzhledem k investici do nástroje. Toho jsme dosáhli a dokonce jsme ho i překročili,” říká Martin Pěnička.

Zároveň upozorňuje, že orientace jen na procenta zisku a čísla obecně, by byla krátkozraká, dost často se totiž odvíjí od daného sortimentu a už existující marže.

„Není to jen o tom, co se dá spočítat, Disivo přineslo i jiné výhody, například významnou úsporu času, pořádek v cenotvorbě, správnou cenu našich vlastních výrobků, přehledné a jednoduché ovládání, systematickou kontrolu konkurence a podklady pro vyjednávání s dodavateli.

A pomůže vám hlavně ve chvíli, kdy nejste schopni bez automatické cenotvorby reagovat na nenadálé situace.

Nám například na dva měsíce vypadly dodávky nejprodávanější kazety HP na trhu, to byl velkej průšvih. My jsme teda měli velké zásoby na skladě, ale cena kazety se naráz zdvojnásobila, pokud bychom měli starý systém a nastavení, tak bychom vyprodali sklady během dne a vůbec bychom nebyli schopni na to reagovat.

Takto jsme to uřídili a cenu jsme automaticky navyšovali s ubývající zásobou u nás. Naši zákazníci nakonec byli bez zboží jenom necelý týden.”

IMG_20200624_134132

Čo by poradili firmám, ktoré teraz stoja pred rozhodnutím,
či zvoliť Disivo?

Nebáť sa a ísť do toho. Automatická cenotvorba je naozajstným prínosom a nie je potrebné mať obavy.

Pavlína Vomáčková, obchodná riaditeľka

Aby mali odvahu to skúsiť, od určitého objemu predaja sa to vyplatí. Ja osobne som hrdá na to, že sme boli jedným z vašich prvých zákazníkov a, že sme mohli prispieť i ku zmenám niektorých funkcií. 

 

Martin Pěnička, zakladateľ a riaditeľ

Pár čísiel na záver…

8 hodín → 1 hodina

Pracovní den, kdy se věnovala přeceňování, jsme obchodní ředitelce, zkrátili z osmi na jednu hodinu.

↑ 7 000 000

Počas doterajšej spolupráce sme TisknuLevne.cz ponúkli cez 7 miliónov price pointov.

K dosiahnutiu cieľov bolo treba len jedno inteligentné riešenie, ktoré nám náš zákazník dal, zavedením inteligentnej cenotvorby.

Pomůžeme
i vám nastavit
ty správné ceny!

Ozvite sa nám. Náš špecialista sa s vami pozrie na váš proces cenotvorby a navrhne, ako ju zlepšiť. Už za dva týždne môžete začať optimalizovať váš pricing.

Vďaka skúsenostiam z mnohých slovenských a zahraničných e-shopov vám dáme do ruky, či už nástroj, tak i know-how.