Jak se úspěšnému obchodu s tonery
vyplatila investice do inteligentní cenotvorby

Shrnutí případové studie

2015_tisknulevne_logo-s-claimem_cmyk_PDF

 

Začátek spolupráce 
07/2019

Cíl spolupráce
Úspora času, transparentní proces cenotvorby

Poskytnuté služby
Zavedení procesů dynamické cenotvorby, řešení dodržování minimálních marží, monitoring a analýza konkurence, přeceňování nekonkurenčního zboží

Reálné výsledky
Úspora půl úvazku měsíčně, transparentní cenotvorba, automatické naceňování vlastních produktů

 

TisknuLevne.cz hledalo cestu, jak snížit časovou náročnost cenotvorby. Nadměrně totiž zatěžovala nejen obchodní ředitelku, ale i ostatní členy obchodního týmu. Jejich vlastní systém byl navíc nepřehledný a docházelo k častým chybám, navíc si nebyli jisti stanovením ceny u vlastních produktů. Chtěli kompletní a chytré řešení cenotvorby, proto si vybrali Disivo. Už po prvním nastavení byly vidět výsledky v obratu, cenotvorba se výrazně zjednodušila a snížilo se časové zatížení obchodního týmu. TisknuLevne.cz se také podařilo vyjednat lepší nákupní podmínky s hlavním dodavatelem na základě dat, které jim Disivo poskytlo.
Martin Pěnička, zakladatel a ředitel TisknuLevne.cz

Projekt za klienta vede
Martin Pěnička | zakladatel a ředitel firmy

Obchod s tonery TisknuLevne.cz vznikl před 23 lety šťastnou náhodou.

Z jedné semestrální práce, kterou potřeboval vytisknout jeho zakladatel a nynější ředitel Martin Pěnička, nakonec vznikla firma se 100 prodejnami a více než 100mil. ročním obratem.

Vizí firmy je, aby každý jejich zákazník mohl co nejdříve a cenově výhodně tisknout.

Rychlost a cena jsou tedy hlavními hodnotami několikanásobného finalisty a vítěze soutěže Heureka ShopRoku.

Jak řešili cenotvorbu před implementací
řešení Disivo?

Používali jsme většinou klasický systém: cena od distributora plus procentuální marže. U našich výrobků, které si vyrábíme, to bylo o dost složitější a vlastně jsme si nikdy nebyli jistí, jestli je máme za správnou cenu.

Martin Pěnička k tomu dodává:

„My jsme měli svůj, poměrně složitý interní systém, který nám programovali na míru přímo naši programátoři. Problém byl v tom, že jeho ‚stav’ nebo ‚nastavení’ bylo vždycky závislé na konkrétním programátorovi.

Navíc byl nepřehledný a stávalo se nám, že jedno pravidlo cenotvorby někdy přeskočilo jiné, důležitější pravidlo, prostě jenom proto, že nebylo v tom našem systému vidět. Navíc jsme si říkali, že by bylo dobré přidat do pravidel i to, za kolik produkt aktuálně nabízí konkurence a jestli ho má vůbec skladem.”

Předtím než došlo k finálnímu rozhodnutí, jestli zvolí právě Disivo, přemýšleli v TisknuLevne.cz i o jiných variantách.

Ve hře byl srovnávač cen, hlídač konkurence a dokonce i nástroj pro automatické nastavování cen od agentury, která jim dělala PPC.

Martin Pěnička vysvětluje, proč si nakonec ani jeden z nich nevybrali:

„To, co jsme viděli, byly jednotlivé a jednoúčelové nástroje. My jsme potřebovali inteligentnější řešení, které by integrovalo všechny potřebné funkce. Navíc při našem objemu dat jsem si říkal, že se nám i vyšší investice může vrátit v řádu měsíců.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jaké byly první dojmy z používání?

Spoustu funkcí Disivo obsahovalo už v základu a první přínosy jsme viděli už po prvním nastavení základních pravidel.

Rozhodli se tedy pro Disivo a začalo se s implementací.

Ta probíhala poměrně hladce, ve firmě v tu chvíli bojovali spíše s obavami obchodníků, kteří byli zvyklí na stabilní ceny a měli strach, jaký dopad bude mít dynamické přeceňování na jejich zákazníky.

„Byl to pro nás opravdu velký projekt a takový test, jak velký prostor pro nárůst marže objevíme. Říkal jsem si, implementace je jednoduchá, tak  to prostě vyzkoušíme a uvidí se. Kdyžtak se za pár měsíců vrátíme zpět  ke starému systému.

Už první nastavení a pravidla byla příjemným překvapením, byla sice triviální, ale znamenala velký rozdíl. Navíc obavy našich obchodníků se nepotvrdily, naši zákazníci žádnou změnu nepocítili a všechno proběhlo hladce,” doplňuje pan Pěnička.

Pro obchodní ředitelku, paní Pavlínu Vomáčkovou, byl jedním z největších plusů počáteční onboardingový proces, kdy si pravidelně volala s naším specialistou a každý týden spolu probírali možnosti a ladili spolu nastavení.

„Chce se s tím naučit, trochu si pohrát s nastavením a zkoušet třeba různé strategie. Vyplatí se to, protože ta úspora času a práce je potom veliká. Můžu se teď věnovat důležitějším věcem, které pomáhají rozvoji firmy,” říká obchodní ředitelka. „Navíc eliminujete průšvihy, kdy si neuhlídáte minimální marži a prodáváte pod nákupní cenou.”

Pro Martina Pěničku bylo také významnou změnou zapojení automatického sledování konkurence.

Brno Bašty prodejna TisknuLevne.cz

Co přineslo zapojení sledování konkurence?

Nejen, že automatizace přeceňování vůči konkurenci podstatně snížila celkovou časovou náročnost u nás, ale hlavně jsme díky tomu častěji a rychleji přišli na to, kde můžeme od výrobců požadovat lepší nákupní podmínky. Na základě dat, které nám Disivo poskytlo, jsme byli schopni lépe vyjednávat s dodavateli, snížit nákupní ceny a zlepšit si tím marži. 

Považují tedy tento projekt v TisknuLevne.cz za úspěšný a proč?

„Já jsem si pro sebe na začátku napočítal nárůst marže, kterého potřebujeme docílit, vzhledem k investici do nástroje. Toho jsme dosáhli a dokonce jsme ho i překročili,” říká Martin Pěnička.

Zároveň upozorňuje, že orientace jen na procenta zisku a čísla obecně, by byla krátkozraká, dost často se totiž odvíjí od daného sortimentu a už existující marže.

„Není to jen o tom, co se dá spočítat, Disivo přineslo i jiné výhody, například významnou úsporu času, pořádek v cenotvorbě, správnou cenu našich vlastních výrobků, přehledné a jednoduché ovládání, systematickou kontrolu konkurence a podklady pro vyjednávání s dodavateli.

A pomůže vám hlavně ve chvíli, kdy nejste schopni bez automatické cenotvorby reagovat na nenadálé situace.

Nám například na dva měsíce vypadly dodávky nejprodávanější kazety HP na trhu, to byl velkej průšvih. My jsme teda měli velké zásoby na skladě, ale cena kazety se naráz zdvojnásobila, pokud bychom měli starý systém a nastavení, tak bychom vyprodali sklady během dne a vůbec bychom nebyli schopni na to reagovat.

Takto jsme to uřídili a cenu jsme automaticky navyšovali s ubývající zásobou u nás. Naši zákazníci nakonec byli bez zboží jenom necelý týden.”

IMG_20200624_134132

Co by poradili firmám, které nyní stojí před rozhodnutím,
zda zvolit Disivo?

Nebát se a říznout do toho. Automatická cenotvorba je opravdovým přínosem a není potřeba mít obavy.

Pavlína Vomáčková, obchodní ředitelka

Aby měli odvahu to zkusit, od určitého objemu prodejů se to vyplatí. Já osobně jsem hrdý na to, že jsme byli jedním z vašich prvních zákazníků a že jsme mohli přispět i ke změnám některých funkcí. 

 

Martin Pěnička, zakladatel a ředitel

Pár čísel na závěr…

8 hodin → 1 hodina

Pracovní den, kdy se věnovala přeceňování, jsme obchodní ředitelce, zkrátili z osmi na jednu hodinu.

↑ 7 000 000

Během dosavadní spolupráce jsme TisknuLevne.cz nabídli přes 7 miliónů price pointů.

Jen jedno inteligentní řešení bylo třeba k dosažení cílů, které nám náš zákazník při zavedení chytré cenotvorby dal.

Pomůžeme
i vám nastavit
ty správné ceny!

Ozvěte se nám. Náš specialista se s vámi podívá na váš proces cenotvorby a navrhne, jak ji zlepšit. Už za dva týdny můžete začít optimalizovat váš pricing.

Díky zkušenostem z mnoha českých a zahraničních e-shopů vám dáme do ruky kompletní řešení, nejen nástroj, ale i know-how.